Соціальний захист


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 21 лютого 2018 р. № 103
Київ

Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704“Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
2. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
3. Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 рокуСума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
4. У разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
5. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
6. Внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
7. Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
8. Міністерству соціальної політики разом з Пенсійним фондом України забезпечити проведення перерахунків пенсій, передбачених цією постановою.
Прем'єр-міністр України        В.ГРОЙСМАН
Інд. 73



ЗАТВЕРДЖЕНО 
постановою 
Кабінету Міністрів України 
від 21 лютого 2018 р. № 103
ЗМІНИ, 
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. У пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” (ЗП України, 1992 р., № 7, ст. 182; Офіційний вісник України, 2007 р., № 10, ст. 359; 2011 р., № 99, ст. 3621; 2014 р., № 34, ст. 911, № 45, ст. 1191; 2016 р., № 20, ст. 805, № 79, ст. 2638, № 85, ст. 2774):
1) після абзацу сьомого доповнити новим абзацом такого змісту:
“Для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.”.
У зв’язку з цим абзаци восьмий - одинадцятий вважати відповідно абзацами дев’ятим - дванадцятим;
2) доповнити пункт абзацом такого змісту:
“Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.”.
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301; 2009 р., № 11, ст. 319, № 99, ст. 3427; 2010 р., № 29, ст. 1098; 2011 р., № 84, ст. 3078, № 99, ст. 3621; 2012 р., № 7, ст. 249, № 81, ст. 3272; 2013 р., № 41, ст. 1477):
1) у вступній частині постанови слова і цифри “частини третьої статей 43 і 63” замінити словами і цифрами “частини четвертої статті 63”;
2) у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженому зазначеною постановою:
пункти 1 і 2 викласти в такій редакції:
“1. Пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
2. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін’юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.”;
абзац перший викласти в такій редакції:
“3. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.”;
після абзацу шостого доповнити новими абзацами такого змісту:
“в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін’юсті) - Мін’юстом;
в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п’ятим і сьомим цього пункту) - МВС;”.
У зв’язку з цим абзаци сьомий - дев’ятий вважати відповідно абзацами дев’ятим - одинадцятим;
пункт 5 викласти в такій редакції:
“5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.”;
додаток 2 до Порядку викласти в такій редакції:

“Додаток 2 
до Порядку 
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України 
від 21 лютого 2018 р. № 103)

ДОВІДКА
про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій”;
доповнити Порядок додатком 3 такого змісту:

“Додаток 3 
до Порядку

ДОВІДКА
про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)”.
3. У постанові Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374; 2018 р., № 4, ст. 165):
1) пункт 4 викласти в такій редакції:
“4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.”;
2) у пункті 10 цифри і слова “1 січня 2019 року” замінити цифрами і словами “1 березня 2018 року”.

Міністр внутрішніх справ заявив, що з 1 січня 2018 року всі категорії пенсіонерів органів системи МВС отримають підвищену пенсію. Зокрема, це військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Державної служби з надзвичайних ситуацій та Національної поліції.
Відповідне рішення закріплене в постанові Кабінету Міністрів від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»

Про це Арсен Аваков заявив сьогодні, 21 лютого,під час селекторної наради.
«Останнім часом питання пенсійного забезпечення людей в погонах стало улюбленою темою для спекуляції і політичних ігор. Я думаю, що на цьому варто поставити крапку і закрити цю тему. Після тривалої дискусії, яка велася практично рік і дуже активно останній місяць, Прем'єр-міністр прийняв рішення щодо пенсій для військовослужбовців та працівників Міністерства внутрішніх справ. Йдеться про дві фундаментальні речі, які нам вдалося закріпити. Перше - всім категоріям пенсіонерів органів системи МВС підвищена пенсія буде нарахована з 1 січня 2018 року. Тобто сьогодні рішення прийнято, із завтрашнього дня почнуться нарахування», - сказав міністр внутрішніх справ.
Арсен Аваков пояснив, що для особового складу, який зараз перебуває на службі, будуть нараховуватися підвищені пенсії.
«За новим законом для людей, які зараз перебувають на службі в системі МВС, буде нараховуватися підвищена пенсія. В подальшому будь-яка індексація заробітної плати діючих офіцерів НГУ та НПУ, ДСНС, ДПСУ буде прив’язана до пенсій», - сказав міністр.
Державний секретар МВС Олексій Тахтай пояснив, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року всі категорії пенсіонерів МВС щомісяця будуть отримувати пенсійні виплати у новому перерахованому розмірі плюс доплата з 2016 року.

«Щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а саме: військовослужбовцям ДПСУ, НГУ, особам рядового та начальницького складу ДСНС. Перерахунок проводиться з 1 січня 2018 року. Пенсії визначатимуться за рахунок - посадового окладу, спеціального звання та надбавки за вислугу років, що визначено станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету міністрів від 30. 08.2017 року. Виплата пенсій буде проводитися наступним чином - з 1 січня 2018 року старий розмір пенсії буде плюсуватися з 50% від суми підвищення. З 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року старий розмір пенсії та 75% від суми підвищення. З 1 січня 2020 року повноцінно новий перерахований розмір пенсій», - сказав Олексій Тахтай.
Він додав, що завдяки виваженій позиції МВС збережено новий прозорий диференційований підхід щодо призначення пенсій. Це в подальшому забезпечить гідний рівень пенсії працюючих військовослужбовців та співробітників правоохоронних органів та інших військових формувань.
Радник міністра внутрішніх справ Василь Дурдинець підкреслив, що ветерани МВС вже давно ведуть діалог з міністерством щодо перерахунку пенсій.
«Я дуже вдячний МВС за принципову позицію в питанні пенсійного забезпечення ветеранів органів внутрішніх справ. Декілька років тому ми почали цивілізований діалог і, нарешті, підійшли до його логічного завершення», - сказав Василь Дурдинець.
Президія ГО «Асоціація ветеранів МВС України»

Проект
Вноситься народними
депутатами України

ПОСТАНОВА
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про деякі питання пенсійного забезпечення осіб, звільнених
з військової служби, та деяких інших осіб

Верховна Рада України постановляє:
1. Кабінету Міністрів України забезпечити:
невідкладне набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом скасування постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1052;
перерахунок раніше призначених пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ з 1 січня 2016 року з урахування постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
перерахунок раніше призначених пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби з 01 січня 2017 року з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294»;
перерахунок раніше призначених пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам, на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";
2. Кабінету Міністрів України у разі необхідності внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо внесення змін до Державного бюджету України на 2018 рік у частині збільшення видатків на фінансове забезпечення виплати пенсій.
3. Кабінету Міністрів України протягом місяця, з дня прийняття цієї Постанови, поінформувати Верховну Раду України про її виконання.
4. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.
5. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.
Голова Верховної Ради України

Категорія справи № 742/2246/17 : Адміністративні справи;
Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та спорів у сфері публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо:; управління, нагляду та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі:; загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, у тому числі пенсійного страхування осіб, звільнених з публічної служби (військової служби).
Надіслано судом: 27.09.2017. Зареєстровано: 27.09.2017. Оприлюднено: 29.09.2017.
Дата набрання законної сили: 19.09.2017

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: №   742/2246/17
Головуючий у 1-й інстанції:  Коваленко А.В.
Суддя-доповідач:  Аліменко В.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 вересня 2017 року                                                                                м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді                               Аліменка В.О.,
суддів                                                   Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
за участю секретаря                               Лебедєвої Ю.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області та ОСОБА_2 на постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 11 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 11 серпня 2017 року позовні вимоги задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Крім того, з апеляційною скаргою звернувся і позивач, який просить змінити постанову суду першої інстанції, та позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, прийняте в порядку скороченого провадження, то колегія суддів приходить до висновку про розгляд справу у порядку письмово провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, з 15 січня 2001 року ОСОБА_2 призначено пенсію по інвалідності ІІ групи, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно Закону України « Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».
16 лютого 2010 року ОСОБА_2 встановлено ІІ групу інвалідності безтерміново, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки №101/8564, № 2503005476 від 09.06.2017 року виданої УМВС України в Чернігівській області, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою оперуповноважений РВ, яку ОСОБА_2 обіймав на день звільнення зі служби / прирівняною посадою становить: посадовий оклад (0 % підвищення) - 2400, оклад за звання ст.лейтенант поліції - 1600, 40% надбавки за стаж служби в поліції (від ПО+підвищення+ОЗ)-1600, 0% надбавки за специфічні умови проходження служби, 0% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 0% надбавки за шифрувальну роботу, 0% надбавки за почесне звання «заслужений», 0% доплата за науковий ступінь, 0% надбавки за знання іноземної мови, 0% надбавки за звання, 1,28 % премія (від грошового забезпечення) - 71,68 , всього 5671, 68 грн.
11 липня 2017 року ОСОБА_2 направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області запит про причини не перерахування йому пенсії як інваліду ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , відповідно до ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
19 липня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надіслало на ім'я ОСОБА_2 лист, в якому його було повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вважаючи вказане рішення таким, що суперечить нормам чинного законодавства, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988. Разом з тим, судом зазначено, що оскільки ліквідаційна комісія направила до Управління пенсійного фонду довідку про грошове забезпечення позивача № 101/8564 № 253005476 від 09.06.2017 року то вимога про перерахунок пенсії підлягає задоволенню з 01.06. 2017 року.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що збільшення грошового забезпечення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, однак не може погодитись із датою, з якої позовні вимоги слід задовольнити, мотивуючи свою позицію наступним.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як вбачається з матеріалів справи, Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України розглянуто лист Пенсійного фонду України від 31.03.2017 №1519/03 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та за результатами розгляду розроблено співвідношення посад і звання працівників міліції та поліції. Крім того, було надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими ст. 80 Закону України «Про Національну поліцію».
Таким чином, Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ (міліції).
В подальшому на адресу Головного управління МВС України в Київській області надіслані списки осіб для видачі довідок.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2014 року.
Щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог з 01.01.2016 р. без застосування вимог ст. 99100 КАС України, колегія суддів зазначає, що у відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області зазначає, що Закон № 900 набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, а тому не має зворотної дії в часі та не застосовується до спірних правовідносин.
В той же час, у Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта, яка поширюється на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
На день набрання чинності Законом № 900 Постанова № 988 діяла і є чинною.
З огляду на це, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо того, що МВС України допустило протиправну бездіяльність, яка полягає у запізнілому направлені Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачу.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАС України від 30.01.2017 р. у справі № 806/1865/16.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було прийнято вірне по суті рішення щодо задоволення позовних вимог, однак із помилковим визначенням строку, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, а отже оскаржуване судове рішення підлягає зміні.
Згідно з ч. 2 ст. 201 КАС України підставою для зміни судового рішення є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області не спростовують позицію суду першої інстанції та колегією суддів відхиляються за необґрунтованістю.
Керуючись ст. 160183-2195196198201205206254  КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 11 серпня 2017 року - змінити, виклавши другий та третій абзац резолютивної частини наступним чином:
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.ст.51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_2 пенсії з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.ст.51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя  В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
           А.Ю. Кучма
Президія Ради ГО «Асоціація ветеранів МВС України»

Відповідь на лист ГО «Асоціація ветеранів МВС України», який був направлений 3 жовтня 2017 року Прем’єр-міністру України Гройсману В.Б. щодо передбачення в бюджеті коштів на перерахунок пенсій ветеранам та пенсіонерам ОВС.

Лист Міністерства Соціальної Політики України Щодо Перерахунку Пенсій

ГО «Асоціація ветеранів МВС України» обурена таким підходом щодо вирішення питання стосовно перерахунку пенсій. Незважаючи на таке бачення чиновниками вирішення наших соціальних проблем Асоціація продовжить більш активно домагатися в рамках правового поля вирішення питання щодо перерахунку пенсій.
Президія Ради ГО «Асоціація ветеранів МВС України»



13 липня 2017 року у Верховній Раді України відбувся брифінг за участю народного депутата України Писаренка Валерія Володимировича та представників Асоціації ветеранів МВС України.
В ході брифінгу було розглянуто питання повернення пільг для пенсіонерів органів внутрішніх справ України та перерахунок пенсій. Валерій Володимирович повідомив ЗМІ про те що народні депутати України в складі 47 чоловік направили до Конституційного суду Конституційне подання щодо відповідності Конституції України положень абзацу другого пункту 5 розділу ІХ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року №580 –VIII в частині скасування з 7 листопада 2015 року норм щодо встановлення пільг за користування житлом та житлово – комунальними послугами. Писаренко В.В. підтримав вимоги Асоціації ветеранів МВС України щодо перерахунку пенсій працівникам міліції.
На брифінгу також виступили, голова Харківської обласної ветеранської організації Карякін В.С. та голова Чернігівської обласної ветеранської організації Скнар П.С., які аргументували необхідність повернення пільг для пенсіонерів та встановлення їх для поліцейських.
Асоціація наполегливо продовжує працювати щодо подальшого соціального захисту ветеранів та пенсіонерів.
Президія Ради Асоціації ветеранів МВС України.

 


За станом на 4.05.17р. Міністерство внутрішніх справ інформує про основні питання щодо стану справ з перерахунком пенсій.
1) Яка ситуація склалась на сьогодні щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ в регіонах?
20 квітня поточного року Міністерством направлено лист з роз’ясненнями щодо порядку підготовки довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
Ліквідаційні комісії ГУМВС, УМВС України в областях та м. Києві опрацьовують отримані від Пенсійного фонду України списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон) і оформляють довідки про грошове забезпечення, прирівнюючи посади начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) до посад поліцейських, згідно Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС від 17 лютого 2017 року № 138 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за № 348/30216) (далі – Перелік).
Підготовлені довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій будуть передані до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
На сьогодні до головних управлінь Пенсійного фонду України в Житомирській, Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Полтавській, Хмельницькій, Чернівецькій, Чернігівській областях направлено близько 4000 довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
2) Які надбавки, підвищення та у якому розмірі будуть враховуватись при формуванні довідок про грошове забезпечення?
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок).
Згідно з пунктом 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення ураховуються:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Тобто, при оформленні довідок про грошове забезпечення будуть враховуватись підвищення, надбавки та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у Національній поліції України, які передбачені для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та визначені з урахуванням Порядку.
3) Чи розглядається питання щодо повернення пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива, скрапленого газу, тощо?
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до деяких законодавчих актів України щодо надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива, скрапленого газу, послуг зв’язку, ліків та зубопротезування з урахуванням доходів сім’ї.
Цим Законом збережено надання пільг без урахування доходів виключно для інвалідів війни, учасників бойових дій, у т.ч. учасників антитерористичної операції, інвалідів або пенсіонерів з числа реабілітованих осіб, а також осіб, віднесених до 1-2 категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Закону України від 20 грудня 1990 року № 565-XII «Про міліцію» право на пільги надавалися працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищував величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Відповідно до пунктів 1 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» з 07.11.2015 Закон України «Про міліцію» втратив чинність.
Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» доповнено пункт 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» нормою, яка передбачає, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Державна допомога на оплату житлово-комунальних послуг надається у вигляді житлових субсидій. З питання призначення субсидії необхідно звертатися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Водночас повідомляємо, що ветеранам органів внутрішніх справ пільги на оплату житлово-комунальних послуг передбачено статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Загалом питання надання пільг належить до компетенції Міністерства соціальної політики України.
4) Коли будуть видані довідки про грошове забезпечення для подальшого перерахунку пенсій особам, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ звільненим з внутрішніх військ, підрозділів, закладів та установ Державної пожежної охорони (пожежної безпеки) МВС з підрозділів, закладів та установ виконання покарань МВС, Державної фельд’єгерської служби.
Частина 3 статті 63 Закону, з урахуванням змін, унесених Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VII (далі – Закон № 900), передбачає здійснення перерахунку пенсій з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Тобто, на перерахунок пенсій відповідно до Закону в редакції Закону № 900 мають право особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), посади яких станом на 06.11.2015 забезпечували виконання завдань та функцій міліції (Закон України «Про міліцію» з 07.11.2015 втратив чинність) і включені, зокрема, до Переліку.
Особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах Державної пожежної охорони (пожежної безпеки) МВС, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Державної фельд’єгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону, перерахунок здійснюється відповідно до частини 4 статті 63 Закону в разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом».
Департамент персоналу, організації освітньої
та наукової діяльності МВС України

 

27 березня відбулося засідання Президії Ради Асоціації ветеранів МВС України, на якому було розглянуто хід роботи щодо перерахунку пенсій ветеранам та пенсіонерам органів внутрішніх справ України.
На засіданні було відмічено про те, що з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію», в якому були упущені питання соціального захисту пенсіонерів та ветеранів міліції, з першого дня вступу Закону в силу, Асоціація активно розпочала роботу щодо внесення відповідного доповнення до вищезазначеного Закону. В результаті був прийнятий Закон України №900-VIII від 23 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», що дало підставу для перерахунку пенсій.
У подальшому Асоціація неодноразово зверталась до законодавчої та виконавчої влади щодо перерахунку пенсій, але відповіді ми позитивної не отримали. Незважаючи на це, Асоціація продовжує працювати щодо вирішення пенсійного питання: налагоджена тісна співпраця щодо пенсійного питання з МВС України, з іншими громадські організації, які ведуть активну роботу щодо перерахунку пенсій.
На засіданні було прийнято рішення наполегливо продовжувати роботу щодо перерахунку пенсії, тісно співпрацювати з іншими громадськими організаціями в інтересах пенсіонерів та ветеранів, підтримати вимоги громадських організацій від 
28.03.2017р.                                                Президія Асоціації ветеранів МВС України

 

Разом з громадськими організаціями, які діють при МВС України, при допомозі деяких народних депутатів, Асоціація ветеранів МВС України домоглася усунення податкового навантаження на пенсії, і прийняття Закону України №900 від 23 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» що стало підставою для перерахунку пенсій.
З метою вирішення питання щодо перерахунку пенсій підготовлені і направлені Звернення Асоціації ветеранів МВС України «Про визнання Національної поліції правонаступником міліції України» за підписом майже 26,5 тисяч пенсіонерів та ветеранів до Президента України, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради України. на які отримали формальні відписки.
2 грудня 2016 року направлений лист Прем’єр-міністрові, Голові Верховної Ради України щодо перерахунку пенсій органів внутрішніх справ. Відповідь – нема підстав для перерахунку пенсій.
10 грудня 2016 року Міністром внутрішніх справ України направлений лист Прем’єр –міністрові України Гройсману В.Б. «Про ситуацію щодо перерахунку пенсій колишніх працівників міліції та необхідна кількість для цього коштів»
На протязі другої половини 2016 року до уряду України направлені звернення від усіх обласних ветеранських організацій щодо перерахунку пенсій ветеранам органів внутрішніх справ. Отриманні відписки.
17 грудня 2016 року відбулася зустріч ветеранського активу Асоціації з Міністром внутрішніх справ України, на якій було розглянуто питання щодо перерахунку пенсій пенсіонерам та ветеранам органів внутрішніх справ.
19 грудня 2016 року представники Асоціації ветеранів МВС України зустрічалися з Головою Верховної Ради України Парубієм А.В., Міністром соціальної політики Ревою А.В., головою комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю Третяковим О.Ю. і передали їм вимоги ветеранів щодо вирішення питання перерахунку пенсій ветеранам органам внутрішніх справ.
11 січня 2017 року направлений лист Прем’єр-міністрові, Голові Верховної Ради України щодо перерахунку пенсій. Відповіді позитивної не отримали.
30 січня 2017 року Асоціація ветеранів провела Форум ветеранів у ході якого було розглянуто питання щодо перерахунку пенсій ветеранам органів внутрішніх справ.
3 лютого голова Ради Асоціації ветеранів МВС України Корнійчук В.М. узгодив з Державним секретарем МВС України Тахтаєм О.В. питання щодо підпису та направлення до Пенсійного фонду України Повідомлення про підстави перерахунку пенсій, яке в послідуючому було відправлено.
14 лютого 2017 року Пенсійний фонд України направив лист МВС України з проханням надати додаткову інформацію щодо перерахунку пенсій. В теперішній час, за участю ветеранів Асоціації МВС України, іде опрацювання низки питань, які поставив Пенсійний фонд України.
16 лютого 2017 року 13 ветеранів пікетували Пенсійний фонд України і вручили вимоги щодо направлення на місця розпорядження про перерахунок пенсій.
20 лютого за участю ветеранів Асоціації завершена робота щодо підготовки Порівняльних таблиць посад міліції до поліції і наказом МВС України №138 від 20.02.17р. вони затверджені та направлені на опрацювання Міністерством Юстиції України.
В теперішній час ветеранські організації Асоціації ведуть роботу щодо залучення депутатів всіх рівнів до вирішення пенсійного та соціальних питань пенсіонерів та ветеранів органів внутрішніх справ.
В кінці березня поточного року на Клубі ветеран планується розгляд стану роботи щодо перерахунку пенсій.
Президія Асоціації ветеранів МВС України.

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
          
06 березня 2017 року       м. Київ                   К/800/6236/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадіслання відомостей про зміни у грошовому утриманні та довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які є підставою для здійснення перерахунку його пенсії; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про зміни у його грошовому утриманні, довідку про зміни у грошовому забезпеченні та довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до вимог Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей»статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18 листопада 2015 року №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей»статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18 листопада 2015 року №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначав, що  є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена на підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а тому він має право на перерахунок пенсії відповідно до приписів частини 3 статті 63 цього Закону, із урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2017 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало касаційну скаргу, в якій просило скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Разом з тим, дослідивши касаційну скаргу та додані до неї матеріали, у відкритті провадження за касаційною скаргою необхідно відмовити з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1    є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, де отримує пенсію згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На звернення до Міністерства внутрішніх справ України щодо направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», отримав відмову (лист від 29 вересня 2016 року №15/2-Т-1680), обґрунтовану тим, що факт прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року №988 не породжує підстав для перерахунку пенсії позивачу, як особі з числа колишніх працівників міліції.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
З огляду на наведені обставини та вимоги закону, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема позивача, яка б у подальшому слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, зокрема, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (а у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи із змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки не містить належних доводів в підтвердження незаконності прийнятих судами першої та апеляційної інстанцій рішень, а тому, з врахуванням наведених приписів пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, не викликає необхідності перевірки судом касаційної інстанції матеріалів справи, що в свою чергу, є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.
Зокрема, доводи касаційної скарги про те, що Закон України від 23 грудня 2015 року     №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а тому не має зворотної дії в часі та не застосовується до спірних правовідносин, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки на день набрання чинності Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не була скасована, діяла і є чинною.
у х в а л и л а :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Додані до касаційної скарги матеріали повернути особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Вищого адміністративного суду України                                    С.С. Пасічник                 

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И
22грудня 2016 року                 м. Київ            К/800/21994/16
Колегія Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді - Олексієнка М.М.,
суддів: Рецебуринського Ю.Й., Штульман І.В.,
за участю секретаря судового засідання Пасічніченко А.А., представника відповідача Мицкана І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в касаційному порядку справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області (далі - ГУ НП), Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (далі - Голова ліквідаційної комісії), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФ) про зобов'язання видати довідку для перерахунку пенсії за касаційною скаргою Голови ліквідаційної комісії на судові рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 2 червня 2016 року, Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2016 року,
                                                  в с т а н о в и л а :
У квітні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив:
визнати протиправним діяння Голови ліквідаційної комісії щодо не виготовлення та ненаданні до ГУ ПФ довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії;
зобов'язати відповідача виготовити та направити  до ГУ ПФ довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав до виходу на пенсію, для перерахунку пенсії з урахуванням вимогпостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»(далі - постанова КМУ №988) із зазначенням в довідці основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Посилався на те, що постановою КМУ № 988 затверджені розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України. Він, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 2 червня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Голови ліквідаційної комісії щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією на запит ОСОБА_2 від 5 травня 2016 року. Зобов'язано видати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ № 988. Стягнуто на користь позивача судові витрати. У решті в задоволенні позову відмовлено. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що у позивача є всі правові підстави для отримання довідки про грошове забезпечення.
Одеський апеляційний адміністративний суд рішенням від 27 липня 2016 рокупостановусуду першої інстанції скасував і ухвалив новупостановупро задоволення позову. Визнано протиправною бездіяльність Голови ліквідаційної комісії щодо не виготовлення для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 та не надання її до ГУ ПФ для подальшого перерахунку пенсії. Зобов'язано Голову ліквідаційної комісії виготовити і направити до ГУ ПФ довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700 грн., оклад за спеціальним званням - 1600 грн., надбавка за вислугу років - 40% - 1720 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 100% - 6020 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 405 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 50% - 1350 грн., надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 50% - 1350 грн., премія - 100% - 3169 грн., з 1 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.
У касаційній скарзі представник Голови ліквідаційної комісії, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами, просить попередні судові рішення скасувати і ухвалити нове про відмову в позові. Вказує на те, що постановою КМУ № 988 встановлювалося грошове забезпечення для поліцейських, а не для пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які працювали міліціонерами. Голова ліквідаційної комісії не може відповідати за зобов'язаннями Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, оскільки останній і є розпорядником запитуваної інформації.
В судовому засіданні представник відповідача вимоги, викладені в касаційній скарзі, підтримав.
Вислухавши доводи осіб, які з'явилися в судове засідання, з'ясувавши обставини справи в межах, передбаченихстаттею 220 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України), колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги з урахуванням наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. ВизначаєтьсяЗаконом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до положень цьогоЗакону, зокрема статі 63 в редакціїЗакону України від 23.12.2015 р. N 900-VIII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цьогоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Тобто, перерахунок пенсії за цимЗаконом, в тому числі особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Як зазначено у частині у частині четвертійстатті 63 Закону № 2262-ХІІ(в редакціїЗакону України від 04.02.94 р. № 3946-ХІІ) усі призначені за цимЗакономпенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, тапостанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженимпостановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402; далі - Порядок).
За правилами пунктів 23-24 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Постановою КМУ №988 затверджено схеми: окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).
Як установлено судами попередніх інстанцій, що відповідає фактичним обставинам справи, ОСОБА_2 будучи пенсіонером органів внутрішніх справ 19 лютого 2016 року звернувся до ГУ НП із заявою про видачу довідки із зазначенням розміру грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав, для перерахунку пенсії. Листом від 17 березня 2016 року повідомлено про відмову в наданні довідки у зв'язку з відсутністю правових підстав до перерахунку пенсії.
5 травня 2016 року позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області з аналогічною вимогою, проте йому було відмовлено.
З урахуванням зазначених обставин та норм права суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку про протиправність такої відмови. При цьому апеляційний суд обґрунтовано вказав, що позивач має право на отримання довідки про грошове забезпечення працівника поліції за посадою, яку він обіймав при виході на пенсію.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, висновок апеляційного суду не спростовують і не дають підстав вважати рішення суду таким, що ухвалено з порушенням норм матеріального чи процесуального права. Зокрема, саме Голова ліквідаційної комісії уповноважений надавати відомості, в тому числі й довідки, які стосуються органу, що ліквідується.
Постановасуду першої інстанції скасована апеляційним судом, тому підстав до її повторного скасування немає.
Враховуючи наведене, керуючись статтями220,221,224,230,231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
  у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями237,238,239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:                                                                                М.М. Олексієнко
                                                                                          Ю.Й. Рецебуринський
                                                                                          І.В. Штульман

Повідомлення Про Підстви Перерахунку Пенсій

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
29 листопада 2016 року                 м.Київ                           К/800/32742/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Мороз В.Ф., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України , третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду, з позовом у якому просив визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення йому перерахунку пенсії та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення йому перерахунку пенсії.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду , залишеного без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1
У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на  наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУв Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років згідно з   положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
У червні 2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до органів ПФУкраїни інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.
Листом від 11.07.2016 № 15/2-Г-867 відповідач відмовив позивачу в направленні такої інформації. Відмову обгрунтовував тим, що постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII, а тому указана постанова не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону від 07.11.2015), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України №900-VIII від 23.12.2015 статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Крім того слід зазначити , що  Закон України від 23.12.2015 №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, а тому не має зворотної дії в часі.
Так,  зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першоїстатті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Отже, на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 діяла і є чинною.
Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, в даному випадку є рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна  скарга  є необґрунтованою  і  викладені  в ній доводи не  викликають необхідності перевірки  матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті -пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, які відповідають усталеній практиці Вищого адміністративного суду України у цій категорії справ, ця касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за  скаргою  Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України , третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Копію  ухвали  разом  з  доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
  Суддя                                                                                               В.Ф. Мороз

Про Підсумки Семінар-Наради З Ветеранським Активом МВС України

Немає коментарів:

Дописати коментар